Jiří Šlitr (1924-1969) - Výstava prací ke 100. výročí narození

Jiří Šlitr (1924-1969) Výstava prací ke 100. výročí narození

 

Je tomu při nejmenším šedesát let kdy se konala v Památníku písemnictví výstava kreseb dvou komiků. Polovinu exponátů dodal právník a skladatel, druhou reklamní grafik a textař. Šlitr a Suchý. A zatímco ten textař shromáždil množství kreseb, které jakoby vytvořilo patnáct různých výtvarníků - to podle toho který zrovna grafika epigona ovlivnil, ta druhá, Šlitrova část, byla dokladem cílevědomého a velmi houževnatého úsilí dobrat se vlastního výrazu. Což se mu podařilo. Chronologicky seřazené kresby začínaly jakýmisi realistickými studiemi modelů stojících bez hnutí na praktikáblu a stejně nehnutě a bez náznaku života i na papíře. Ale o pár kroků dál byly portréty dětí a do těchto kreseb se už dostavil život. A následovaly další kresby, na nichž došlo k jakémusi rozpadu čisté linie, kterou nahradila výtvarná svoboda. A tady začala Šlitrova éra uvolněné kresby, tady už definitivně dal sbohem akademickému realismu svých dávných kreseb a kresba se mu stala výtvarným dobrodružstvím, zábavou a občas i projevem jeho smyslu pro humor. Výtvarná činnost Jiřího Šlitra se dopracovala vlastního rukopisu, u něhož už zůstal. A dobře udělal.

                                                                                                                          Jiří Suchý

O autorovi

Jiří Šlitr (1924 - 1969)

český hudební skladatel, instrumentalista (virtuózní klavírista), zpěvák, herec, knižní ilustrátor a výtvarník. Významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. Spolu s Jiřím Suchým a Ferdinandem Havlíkem založil roku 1959 divadlo Semafor. Zhudebnil přes 300 písní. Roku 1966 uvedl svůj vlastní recitál Ďábel z Vinohrad a roku 1968 uvedl muzikál Poslední štace. Napsal hudbu k deseti celovečerním filmům, v některých z nich i hrál (Kdyby tisíc klarinetů v roce 1964, Zločin v šantánu v roce 1968). V letech 1996–2001 vyšlo osm CD Písničky ze Semaforu.


Naše služby

Výkup obrazů

Výkup obrazů

Vykupujeme kvalitní umělecká díla (obrazy,kresby,grafiky,sochy) především z období 19. – 20. století.

více informací
Aukce umění

Aukce umění

Kromě výkupu uměleckých děl a komisního prodeje, pořádáme rovněž internetové aukce umění.

více informací
Rámování

Rámování

Rádi Vám pomůžeme s výběrem rámu a vhodné adjustace díla. Rámujeme obrazy, kresby, grafiky, tiskoviny, plakáty i textílie.

více informací